Moje psychologie

11. července 2009 v 12:00 | Adushka |  •Články,rozhovory•
Charismatická drobná kráska s havraními vlasy letos oslaví 45. narozeniny. Nepatří mezi hollywoodskou první ligu, ale vůbec jí to nevadí - nejspíš proto, že je skromná, má zdravý nadhled a hlavně nebere sama sebe příliš vážně.
Courteney Bass Cox se narodila 15. června 1964 v bohaté a vlivné jižanské rodině ve městě Birmingham v americké Alabamě. Byla čtvrté, nejmladší dítě obchodníka Richarda (1930) a Courteney (1934), její sestry se jmenují Virginia a Dottie, bratr je Richard jr. Pár let po jejím narození se rodina přestěhovala do exkluzivní čtvrti nedalekého městečka Mountain Brook, kde Courteney vyrůstala. Otec se v ní viděl, udělal pro ni první poslední, a tak byla pochopitelně v šoku, když v deseti letech zjistila, že se rodiče budou rozvádět. Richard se s novou přítelkyní odstěhoval na Floridu a děti zůstaly s matkou. Ta se za dva roky znovu vdala, tentokrát za ještě bohatšího obchodníka Huntera Copelanda (který krátce po svatbě oslavil šedesáté narozeniny). "Hunter byl fajn a máma ho měla opravdu ráda," vzpomíná Courteney. "Ten velký věkový rozdíl se nijak neprojevoval. Z předchozího manželství měl devět dětí, a tak jsem najednou žila v domě s dvanácti sourozenci. Zpočátku to bylo hodně divoké, ale zvykla jsem si. Všichni spolužáci mi záviděli, jak je u nás doma veselo." Na střední škole chodila na balet a učila se hrát na bicí, ale ani u jednoho příliš dlouho nevydržela. Potom se přihlásila na univerzitu Mount Vernon College ve Washingtonu, kde začala studovat architekturu a interiérový design. Dokončila ale jenom první ročník. O prázdninách totiž odjela do New Yorku, kde podepsala smlouvu s modelingovou agenturou Ford a do školy se už nevrátila. Nafotila několik reklam, objevila se na titulkách teenagerských časopisů jako Teen Beat nebo Young Miss a začala chodit na hodiny herectví. Před kamerou se poprvé objevila v roce 1984, kdy si zahrála v jedné epizodě seriálu As The World Turns.

Božský Bruce
Když šla na konkurz k videoklipu Bruce Springsteena Dancing in the Dark a zjistila, že stejný nápad mělo několik set dalších dívek, které se tlačily před vchodem do studia, chtěla se otočit na podpatku a odejít. "Ten den jsem ale stejně neměla nic jiného na práci, a tak jsem tam zůstala a tu šílenou frontu si vystála," říká herečka. Vyplatilo se jí to. Režisérovi Brianu De Palmovi, který klip natáčel, se líbila nejvíc a Springsteen mu jeho volbu schválil. Za směšný honorář 350 dolarů si ji hudebník v klipu vytáhne z davu fanynek a tančí s ní na pódiu. Klip měl obrovský úspěch, vysílal se řadu týdnů a dvacetileté Courteney pravděpodobně otevřel mnohé dveře, kterými musela procházet později ve své herecké kariéře. Dostala nabídku na roli v celkem vtipném seriálu Rodinná pouta (nic společného s tuzemskými televizními Rodinnými pouty) o hippie rodičích, kteří se snaží své tři děti vychovávat ve volnomyšlenkářském duchu, ale potomci se k jejich hrůze zhlédnou v konzervativních hodnotách. Courteney hrála přítelkyni nejstaršího syna Alexe (Michael J. Fox), který se stane členem Klubu mladých republikánů a jehož největším hrdinou je Ronald Reagan. Po Rodinných poutech, kde odehrála poslední dvě sezony před koncem seriálu, se objevila také v několika filmech, ale žádný z nich si nevysloužil příliš velkou pozornost kritiky ani publika. Bylo to třeba dětské fantasy Vládci vesmíru (kde hrála po boku Dolpha Lundgrena) nebo pokračování sci-fiRonalda Howarda Zámotek 2: Návrat. "Větší pozornost než hraním v těchto filmech jsem získala díky reklamě na tampony Tampax," říká s úsměvem herečka. Stala se totiž prvním člověkem, který na amerických televizních obrazovkách použil slovo "perioda" v biologickém smyslu slova.
Přes společného kamaráda se seznámila s Michaelem Keatonem, právě když dotočil (svého prvního) Batmana. "Neměla jsem žádné postranní úmysly," směje se herečka. "Chtěla jsem mu prostě jen říct, jak moc jsem obdivovala jeho film Čistý a střízlivý." Nakonec ale slovo dalo slovo a Courteney s Michaelem chodila skoro šest let! Celou tu dobu čekala, až ji požádá o ruku, ale jemu (je o třináct let starší než ona) se do toho evidentně nechtělo, a tak se s ním jedenatřicetiletá herečka rozešla. Zůstali ale dobrými přáteli. "Byl to můj nejdůležitější vztah a on je jedním z nejúžasnějších lidí, které jsem kdy poznala," svěřila se krátce po rozchodu.
Přítelkyně Monica
Když podepisovala smlouvu na komedii Ace Ventura: Zvířecí detektiv s Jimem Carreyem, nečekala, že by zrovna tenhle film měl být populárnější než její předchozí snímky. Kupodivu ale Carreyovy škleby diváky pořád ještě bavily a Ace Ventura měl velmi slušnou návštěvnost. Opravdový úspěch, na který už tak dlouho čekala, se dostavil v roce 1994, kdy oslavila třicátiny a kdy uběhlo deset let od jejího prvního filmu. V nesmírně populárním seriálu televize NBC Přátelé měla původně hrát Rachel. "Hned po prvním přečtení scénáře mi ale bylo jasné, že ke mně by se víc hodila Monica. Tak dlouho jsem pak běhala za producentem, až jsem ho přesvědčila a on role vyměnil," říká herečka. Seriál o šestici přátel z New Yorku (další role hrají Jennifer Aniston, Lisa Kudrow, Matthew Perry, David Schwimmer a Matt LeBlanc) se vysílal deset sezon. Získal Zlaté glóby, ceny Emmy a desítky dalších prestižních cen. Courteney hrála ve všech 238 epizodách, a když se před pěti lety dotočila poslední, obrečela to. "Bylo to deset nejšťastnějších let mého života," vysvětlovala tehdy s pohnutím. "První čtyři sezony jsem se občas trochu nudila, ale pak scenáristé moji postavu maličko změnili a začala to být mnohem větší zábava. Hrát jednoho ze dvou neurotických lidí, kteří se snaží navázat vztah, ale bojí se závazků, svatby a podobných věcí, mělo v jistém smyslu terapeutické účinky. Vždyť ve skutečném životě přesně tohle prožívá tolik lidí…"
Paní Arquette
Mezi fanoušky Přátel patřil také režisér Wes Craven, a když hledal herečku pro roli praktické a ambiciózní televizní reportérky ve svém teenagerském hororu Vřískot, dlouho se prý nerozmýšlel a nabídl ji Courteney. Příběhů o tajemném zakukleném maniakovi, který terorizuje americké maloměsto a vraždí ("shodou okolností" ty nejhezčí) středoškolačky, byly natočeny desítky, ale tohle zpracování se přece jen něčím lišilo. Na tom, co přesně to bylo, se filmoví kritici nikdy nedokázali shodnout (jenom kvalitnějším hereckým obsazením - kromě Courteney hrála ve Vřískotu Drew Barrymore a Neve Campbell - to určitě nebylo) a obrovský úspěch filmu překvapil všechny včetně tvůrců. Vřískot vydělal přes 160 milionů dolarů, a tak se nepříliš překvapivě hned následující rok točila dvojka a o tři roky později ještě trojka, za které herečka dostala zaplaceno pět, resp. sedm milionů dolarů. Pro Courteney byl ale Vřískot důležitý kvůli něčemu úplně jinému. Při natáčení se dala dohromady se svým kolegou Davidem ze slavné herecké rodiny Arquettových. "Zpočátku jsem si říkala, že ten náš vztah nemůže dlouho vydržet, protože jsme každý úplně jiný," vypráví o svém partnerovi, který je - na rozdíl od staršího Michaela Keatona - o sedm let mladší než ona. "Ale možná právě proto se k sobě tolik hodíme," dodává herečka. "Jsem pro ni možná trochu divoký," říkal zase opatrně David, "a zasloužila by si někoho usedlejšího." Každopádně nic z toho nebylo na překážku a v létě 1999 se vzali. Na romantickou svatbu v sanfranciské historické Grace Cathedral jim přišlo popřát přes 200 hostů, samozřejmě včetně všech "Přátel". Herečka dlouho přemýšlela nad tím, jestli si má nechat své příjmení, nebo přijmout manželovo. Nakonec to vyřešila šalamounsky - začala používat obě a v titulcích svých filmů z doby po svatbě je uváděna jako Courteney Cox Arquette. Ovšem v roce 2001, kdy zemřel její otec Richard, se vrátila ke svému původnímu jménu a příjmení Arquette zase zrušila.
Po úspěšných Vřískotech hrála v příjemné komedii Proč právě já o muži, který se po sérii neštěstí zřekne víry v Boha a rozhodne se porušit všech deset přikázání (ztvárnila švagrovou hlavního hrdiny, se kterou poruší to sedmé - o cizoložství). V akčním snímku 3000 mil na útěku o vyloupení kasina v Las Vegas se objevila před kamerou společně s manželem Davidem. Za podprůměrný snímek dostala zatím největší honorář ve své kariéře, 7,5 milionu dolarů, ale jediné ocenění, které za svůj výkon dostala, byla ironická anticena Zlatá malina. Pak hrála v několika nezajímavých filmech, např. Zase bude fajn nebo Láska plná omylů. "Žádný z nich se ale ani nepřiblížil úspěchu, který měl Vřískot, a tak jsem s filmem na čas sekla a soustředila se jen na Přátele a své manželství," říká herečka.
Kam mě vítr zavane...
V červnu 2004, ve stejném roce, kdy skončili Přátelé, šťastná herečka porodila dceru Coco Riley Arquette. Byla počata metodou umělého oplodnění IVF a narodila se v Los Angeles den před pátým výročím vztahu svých rodičů. Jméno Coco je kompromisem, o kterém se manželé dlouho dohadovali. Courteney pochází z amerického jihu, kde dcery dostávají jména matek či babiček, a tak ji chtěla pojmenovat prostě Courteney Cox. David je ovšem z poloviny židovského původu a tradice této víry zakazuje pojmenovávat děti podle žijících osob. Nakonec se tedy dohodli na Coco, což byla přezdívka hereččiny matky - spolužáci malé Courteney jí říkali Mama Coco. Manželé si moc přáli ještě jedno dítě a několikrát se pokoušeli o další umělé oplodnění, ale podruhé se jim to - zatím -bohužel nepodařilo.
Courteney a David společně založili produkční společnost Coquette. Většině jejich filmů se ale moc nedaří a některé jdou rovnou do videodistribuce. Celkem úspěšná byla jejich televizní reality show Mix It Up o tom, jak mohou dva lidé, kteří se spolu nastěhují do společné domácnosti a mají zcela odlišný vkus, sladit interiér bytu, aby byli oba spokojeni. "Je to můj koníček, nakonec jsem to studovala, tak mě ten projekt ohromně bavil," říká Courteney. V televizním seriálu Dirt hrála šéfredaktorku bulvárního časopisu, která se všemi prostředky snaží sehnat nějakou špínu na celebrity a zvýšit tak prodejnost. Začátkem února měl u nás premiéru její zatím poslední film, dětská fantasy Pohádky na dobrou noc. Adam Sandler v hlavní roli hraje údržbáře, který své neteři a synovci vypráví pohádky před spaním a jednoho dne překvapeně zjistí, že jejich hrdinové začnou ožívat. Pro zbytek letošního roku má Courteney naplánováno účinkování v televizním seriálu Scrubs z lékařského prostředí a pak, jak říká: "Uvidím, kam mě vítr zavane." Ke štěstí už jí prý chybí jenom vytoužené další dítě. "Stále to zkoušíme," říká herečka. "A když se to nepodaří, tak budeme určitě alespoň jedno dítě adoptovat."

Děkuji serveru mladazena.cz
přednastavený článek
 


Anketa

Monica / Courteney

Monica
Courteney

Komentáře

1 Allison - Jennifer Morrison - Sbčko | Web | 11. července 2009 v 13:41 | Reagovat

Krasny clanek:))

2 verczaaa •♥SB♥• | Web | 11. července 2009 v 17:07 | Reagovat

moc hezký článek a vůbec jsem netušila, že měla tolik sourozenců! moc ráda jsem si to přečetla, zajímavé :)

3 S1M0NE | E-mail | Web | 11. července 2009 v 19:27 | Reagovat

Na tý fotce vypadá skvěle. na to že jí je 45 je to fakt pořád kočka. teď jsem zkoukla celej seriál Dirt a tam hraje perfektně. :) ještě taková připomínka, být tebou změním barvu textu na blogu. Ta červená hrozně bije do očí a špatně se to čte. Zkus třeba černou nebo bílou ;)

4 Crazy-Nut* -> SBčko | Web | 12. července 2009 v 2:01 | Reagovat

Skvělý článek, opět díky ;)

5 Lucka - SB ♥ | Web | 12. července 2009 v 21:01 | Reagovat

Krásný článek

6 Jennifer(SB) | Web | 13. července 2009 v 15:58 | Reagovat

ten časák mám doma a sem ráda že sem si ho koupila

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama